CZĘSTE PYTANIA
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
-
Jak zostać wolontariuszem WOŚP?
Jeśli chcesz zbierać pieniądze w czasie Finału - zgłoś się do najbliższego sztabu. To od niego dostaniesz najważniejsze rzeczy, które umożliwią Ci kwestowanie: identyfikator, puszkę i serduszka.
-
Gdzie znajdę listę sztabów WOŚP?
Listę sztabów najbliższego Finału znajdziesz na naszych stronach internetowych.
-
Czy mogę zarejestrować się online?
Tak! Na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl znajdziesz listę sztabów, do których możesz zgłosić się za pośrednictwem naszej bazy wolontariuszy. Uwaga! Po wysłaniu zgłoszenia będziesz jednak musiał/a udać się do Sztabu, aby potwierdzić dane, które zostały wpisane do formularza.
-
Dostałem/am od Sztabu Token - co mam z nim zrobić?
Niektóre sztaby wykorzystują podczas rejestracji tokeny, czyli specjalne kody. Po otrzymaniu takiego kodu zarejestruj się na iwolontariusz.wosp.org.pl (dodaj swoje dane i zdjęcie) a następnie wpisz w wyszukiwarkę otrzymany TOKEN. Wynikiem wyszukiwania będzie Twój sztab, do którego możesz się zarejestrować.
Osoba niepełnoletnia swój TOKEN powinna przekazać opiekunowi posiadającemu na iwolontariusz.wosp.org.pl konto opiekuna.
-
Ile trzeba mieć lat, żeby być wolontariuszem WOŚP?
Każdy może zostać wolontariuszem WOŚP! W przypadku osób niepełnoletnich opiekun prawny musi podpisać Oświadczenie Wolontariusza.
-
Czy osoby niepełnoletnie mogą zbierać pieniądze na WOŚP?
Oczywiście! Pamiętaj jednak, że wolontariusze, którzy nie ukończyli 16-go roku życia, kwestują pod warunkiem, że towarzyszy im osoba pełnoletnia, której dane zostały wcześniej zgłoszone Szefowi Sztabu.
Jeśli jesteś niepełnoletni/niepełnoletnia a Twój sztab wybrał rekrutację online - na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl Twój opiekun (rodzic) musi założyć konto Opiekuna i dopiero wtedy zgłosić Twoją kandydaturę.
-
Skąd będę wiedzieć czy zostałem wolontariuszem WOŚP?
Jeśli zgłosiłeś się, żeby zostać wolontariuszem WOŚP i nie jesteś pewny/a czy Twoja kandydatura została przyjęta - odezwij się do Sztabu, któremu zgłosiłeś swoją chęć. Sprawdź listę sztabów.
-
Jakie muszę mieć zdjęcie na identyfikatorze WOŚP?
Zdjęcie nie może być mniejsze niż 800x600 pikseli i musi być w formacie .jpg. Przygotowując zdjęcie - wzoruj się na zdjęciu legitymacyjnym: twoja twarz musi być wyraźna, na pierwszym planie i łatwa do poznania.
-
Czy jest możliwość zmiany zdjęcia w zgłoszeniu na iwolontariusz po zaakceptowanym już zgłoszeniu ?
Niestety, nie można zmienić już zdjęcia po zaakceptowaniu zgłoszenia.
-
Jak się zarejestrować, jeśli ukończyłaś/eś 18 lat, ale wcześniej byłaś/eś wolontariuszem?
W takim przypadku musisz założyć nowe konto na iwolontariusz.wosp.org.pl. Kod weryfikacyjny dostaniesz na numer telefonu i maila, które były podane przy poprzednim Finale, gdy jeszcze nie miałeś/aś ukończonych 18 lat.
Jeśli nie pamiętasz numerów telefonu lub maili, które były podane rok temu, zgłoś się do Szefa Sztabu, który powinien stworzyć zbiorczą listę nowych numerów telefonów lub maili i wysłać ją do Fundacji.
W CZASIE ZBIÓRKI
-
Gdzie zbierają wolontariusze WOŚP?
Wolontariusze zbierają pieniądze w rejonie działania swojego sztabu tylko na ulicach miast, miasteczek i wsi – nie kwestują „pukając do drzwi”.
-
Czy wolontariusze mogą zbierać w centrach handlowych, kinach, sklepach, na terenie należącym do kościołów?
To wszystko zależy od właściciela terenu lub instytucji, która zarządza danym miejscem. Pamiętaj, że bez zgody tych osób - nie możesz kwestować w danej strefie. Nawet jeśli masz zgodę na zbiórkę pieniędzy - nie bądź nachalny, nie stój w przejściu, nie utrudniaj wejścia (np. do Kościoła). Pamiętaj - jesteś gościem, pozostaw po sobie dobre wspomnienie.
O radę dotyczącą miejsca kwesty najlepiej podpytaj członków swojego sztabu.
Zbierać możesz np. na terenie sieci kin Multikino, gdzie dostaniesz także ciepłą herbatę, a także w sieci sklepów Tesco. Sieć sklepów OBI także zapewnia, że wolontariusze mogą zbierać datki przed sklepami OBI, a także zastaną serdecznie przyjęci przez Pracowników Marketów, gdyby np. zechcieli schronić się przed zimnem lub napić się czegoś ciepłego.
-
Będę wolontariuszem pierwszy raz - o czym pamiętać?
Przede wszystkim uśmiechaj się i bądź pozytywnie nastawiony do innych. Skorzystaj też z rad naszych doświadczonych wolontariuszy:
-
nie zmuszaj nikogo do wrzucania pieniędzy
-
z rana może być ciężko, ale w trakcie dnia poczujesz magię Orkiestry, nie zniechęcaj się więc, jeśli na początku zainteresowanie jest małe
-
nie wdawaj się w dyskusję z osobami, którym daleka jest idea WOŚP
-
nie każdy chce wspierać WOŚP - uszanuj to
-
każdej osobie podziękuj za wsparcie
-
Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, nigdy nie chodź samemu
-
ubierz się na cebulkę, weź czapkę, szalik i rękawiczki
-
weź herbatkę w termosie
-
warto pomyśleć o kolorowym przebraniu
-
zaufaj ludziom pracującym w sztabie, jeśli czegoś nie wiesz - skontaktuj się z nimi
-
nie chodź po mieszkaniach, a także nie wchodź na tereny prywatne, na których nie masz pozwolenia na kwestowanie (nie blokuj ludziom wejścia np. do kościoła)
-
identyfikator zawsze noś na wierzchu i nie bój się go okazywać, jeśli ktoś ma wątpliwości.
Więcej rad znajdziesz na grupie dla wolontariuszy WOŚP.
Przeczytaj też "O czym powinien wiedzieć każdy wolontariusz WOŚP"
-
-
Czy mogę liczyć na darmowy transport?
Wszystkie posiadane przez Fundację informacje na temat darmowego transportu zamieścimy na specjalnej podstronie.
Jeśli w Twoim mieście wolontariusze także mogą podróżować za darmo - daj nam znać.
-
Czy mogę liczyć na darmowy posiłek?
Wszystkie posiadane przez Fundację informacje na temat darmowych posiłków, a także ciepłych napojów zamieszczamy na podstronie https://www.wosp.org.pl/final/dla-wolontariuszy/darmowe-posilki-dla-wolontariuszy
Jeśli w Twoim mieście wolontariusze także mogą liczyć na darmowy posiłek lub ciepły napój - daj znać.
PO ZBIÓRCE I ROZLICZENIE
-
Czy dostanę podziękowanie lub zaświadczenie, że brałem/am udział w WOŚP?
Do Sztabu zostaną przesłane blankiety podziękowań wolontariuszy, Szef Sztabu zobowiązany jest przekazać je wolontariuszom. Podziękowanie jest dowodem, że dana osoba kwestowała podczas Finału, w związku z czym Fundacja nie wystawia osobnych zaświadczeń potwierdzających iż dana osoba była wolontariuszem.
ESKARBONKI WOLONTARIUSZY
-
Czym jest eSkarbonka?
eSkarbonka to wirtualna puszka iWolontariusza. Żeby ją założyć możesz być wolontariuszem zarejestrowanym w danym sztabie, ale nie musisz. eSkarbonkę może założyć każdy! Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, możesz to zrobić samodzielnie. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią - potrzebujesz pomocy i zgody opiekuna.
-
Kto może założyć eSkarbonkę?
eSkarbonkę może założyć każdy! Jeśli jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w Sztabie, możesz zalogować się na swój profil iWolontariusza i tam uruchomić eSkarbonkę. To bardzo proste!
Jeśli nie jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w Sztabie, a chciałbyś zbierać do internetowej puszki i masz ukończone 18 lat, wejdź na stronę iWolontariusz i załóż konto, klikając w przycisk “zostań iWolontariuszem i załóż eSkarbonkę”. Wtedy będziesz mógł zbierać online i automatycznie zostaniesz przypisany do wirtualnego Sztabu eSkarbonki.
Jeśli nie jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w Sztabie, a chciałbyś zbierać do internetowej puszki i nie masz ukończonych 18 lat, poproś o pomoc osobę dorosłą. W procesie rejestracji Twoi rodzice lub opiekunowie muszą podać swoje dane, a następnie zatwierdzić Twoją eSkarbonkę poprzez swojego maila. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania - piszcie na adres: eskarbonka@wosp.org.pl - pomożemy!
-
Jak mogę uruchomić swoją eSkarbonkę?
Jeśli jesteś wolontariuszem przypisanym do konkretnego Sztabu, wejdź w swój profil w serwisie iWolontariusz i kliknij “Uruchom eSkarbonkę”. Tak, to takie proste!
Jeśli nie jesteś wolontariuszem przypisanym do konkretnego Sztabu, a masz skończone 18 lat, załóż swój profil na platformie iWolontariusz, klikając “zostań iWolontariuszem i załóż eSkarbonkę”.
Jeśli nie jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w Sztabie, a chciałbyś zbierać do internetowej puszki i nie masz ukończonych 18 lat, poproś o pomoc osobę dorosłą. W procesie rejestracji Twoi rodzice lub opiekunowie muszą podać swoje dane, a następnie zatwierdzić Twoją eSkarbonkę poprzez swojego maila. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania - piszcie na adres: eskarbonka@wosp.org.pl - pomożemy!
-
Jak poznam czy moja eSkarbonka jest aktywna?
Po uruchomieniu eSkarbonki otrzymasz link do własnej eSkarbonki a na Twoim koncie w iWolontariuszu, zobaczysz podsumowanie Twojej internetowej zbiórki.
-
Jak działa eSkarbonka?
Zachęcaj znajomych do przekazywania wpłat na Twoją eSkarbonkę lub eSkarbonkę Twojego Sztabu. Indywidualny link do eSkarbonki można udostępniać w mediach społecznościowych, wysyłać mailem, umieścić na stronie internetowej lub prowadzonym przez siebie blogu. Niech jak najwięcej osób dowie się o Twojej zbiórce - bo pomaganie jest dziecinnie proste!
-
Kiedy mogę kwestować eSkarbonką?
eSkarbonka będzie aktywna od połowy grudnia do godziny 23:59 13 stycznia 2019 roku.
-
Jak rozliczyć eSkarbonkę?
Na zakończenie dnia Finału, dokładnie o godzinie 23:59 eSkarbonka zostanie wyłączona, a zebrana kwota zostanie przekazana automatycznie na konto Fundacji. Będziesz mógł ją sprawdzić wchodząc na swoją eSkarbonkę lub sprawdzając wynik w Bazie Wolontariuszy.
Wynik z Twojej eSkarbonki nie sumuje się z wynikiem zebranym do tekturowej puszki kwestarskiej.
Jeśli będziecie mieć jakieś pytania - piszcie na adres: eskarbonka@wosp.org.pl - pomożemy!
-
Czy kwota zebrana do eSkarbonki zostanie dopisana do mojego rozliczenia?
Kwota zebrana do eSkarbonki nie zostanie dopisana do Twojego rozliczenia. Suma wszystkich eSkarbonek będzie wyświetlała się na stronie eskarbonka.wosp.org.pl
-
Jak mam się zarejestrować, by założyć eSkarbonkę?
-
Jestem pełnoletnim wolontariuszem, który rejestrował się tradycyjnie, w Sztabie.
Załóż konto na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl używając przycisku „zarejestruj się”. Tam podaj swoje dane (takie same, jakie podałeś na zgłoszeniu papierowym, czyli imię nazwisko, adres e-mail i numer PESEL). Nasz system znajdzie Cię w bazie. Jeśli wszystkie dane będą się zgadzać - konto zostanie założone od razu. Jeśli nie (bo np. nie będzie zgadzał się adres e-mail lub numer PESEL) - prosimy o kontakt wolontariusze@wosp.org.pl. Będziemy działać indywidualnie.
-
Jestem pełnoletnim wolontariuszem, który rejestrował się online.
Zaloguj się (formularz logowania) na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl używając dokładnie takich samych danych, których użyłeś kiedy zapisywałeś się jako wolontariusz.
-
Nie jestem zarejestrowany w sztabie, ale chcę założyć eSkarbonkę i mam ukończone 18 lat.
Jeśli nie jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w Sztabie, a chciałbyś zbierać do internetowej puszki i masz ukończone 18 lat, wejdź na stronę iWolontariusz i załóż konto, klikając w przycisk “zostań iWolontariuszem i załóż eSkarbonkę”. Wtedy będziesz mógł zbierać online i automatycznie zostaniesz przypisany do wirtualnego Sztabu eSkarbonki.
-
Nie jestem zarejestrowany w sztabie, ale chcę założyć eSkarbonkę i jestem osobą niepełnoletnią.
Jeśli nie jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w Sztabie, a chciałbyś zbierać do internetowej puszki i nie masz ukończonych 18 lat, poproś o pomoc osobę dorosłą. W procesie rejestracji Twoi rodzice lub opiekunowie muszą podać swoje dane, a następnie zatwierdzić Twoją eSkarbonkę poprzez swojego maila. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania - piszcie na adres: eskarbonka@wosp.org.pl - pomożemy!
-
-
Czy mój Sztab może założyć eSkarbonkę?
Oczywiście, każdy Sztab może zbierać także online. Dzięki temu Sztab może zgłosić propozycję bezcennej niespodzianki.
-
Co jeśli mój Sztab nie ma eSkarbonki?
Może być taka sytuacja. W tym wypadku możesz zgłosić się do Szefa Sztabu i poprosić o założenie eSkarbonki. Jeśli w tym roku się to nie uda - o nic się nie martw, spróbujecie na następnym Finale! A jeśli masz ochotę - załóż swoją eSkarbonkę lub dorzuć się do eSkarbonki innego wolontariusza.
-
Jestem opiekunem niepełnoletnich wolontariuszy, czy mogę założyć dla nich eSkarbonkę?
Tak. W imieniu osoby niepełnoletniej od 16 roku życia eSkarbonkę może założyć opiekun iWolontariusza, który zarejestruje się w bazie iWolontariusz.